Západočeské derby vyšlo lépe Plzni. Dorost poprvé v sezoně zůstal bez bodů

Dorostenci zavítali k derby do Plzně. V prvních minutách byli sice aktivnější plzeňští mladíci, ale z prvního gólu se nakonec radovali energetici. Ti byli pak většinu zápasu o gól napřed. Dorost Škody Plzeň šel do vedení pouze jednou ke konci zápasu. Poté však zůstala jejich branka zamčená, a tak body pro tentokrát zůstaly v Plzni.
Extraliga dorostu, 14., so 21.10.2023, Plzeň, LOGSPEED CZ Aréna
Plzeň
4:3
1:2, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 17:18 Bělík (Fehér, Slováček; 5/5), 25:02 Klatovský (Slačík, Kocek; 5/5), 51:17 Bělík (Chasák, Fodor; 5/5), 55:35 Maxa (Fodor, Reisnecker; 5/5) – 16:34 Poizl (Oršulák; 5/4), 19:19 Tomek (Poizl, Pelikán; 5/5), 45:02 Šedivec (Šilhan, Kožík; 5/5). Rozhodčí: Němec – Rubáš, Sýkora. Diváci: 115. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Střely na branku: 36:42. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.
diváci115
Plzeň: Poustka – Mašek, Hanzlík, Fiala, Kamas, Šulan, Reisnecker, Kocek – Chasák, Klatovský, Bělík, Slačík, Tománek, Fehér, Maxa, Fodor, Slováček, Úbl.
Karlovy Vary: Oršulák – Kubizniak, Čermák, Dyk, Pelikán, Bednář, Kůrka – Habla, Blažek, Kváš, Šilhan, Poizl, Slavík, Šedivec, Kožík, Tomek.

Západočeské derby zahájili lépe plzeňští mladíci, kteří Michalovi Oršulákovi zařídili protažení už po dvaceti sekundách, kdy si na něj vyšlápl Jiří Kamas. Indiánům se v karlovarském pásmu zalíbilo, a tak se tam usadili na delší dobu. Po zákroku jednoho z obránců Energie, který zastavil tutovku Jiřího Maxy, se do útočného pásma podívali i energetici, Eliáš Poustka však zasahovat nemusel. Vrásky na čele přidělaly Michalovi Oršulákovi akce Matyáše Úbla a Jiřího Maxy. Ve vlastním oslabení pláchl k brance Matěj Pelikán, který to zkusil od modré čáry, ale střela neměla potřebnou razanci. Těsně před koncem početní výhody se k akci dostal Jan Fodor, ale jeho naděje skončila na vyrážečce Michala Oršuláka.

Energetici k otevření skóre využili v čase 16:34 svou druhou početní výhodu. První asistenci v juniorském hokeji si připsal Michal Oršulák, který svou rozehrávku puk poslal až do středního pásma, kde se ho ujal David Poizl a ten poslal kotouč kolem tyčky do branky. Radost energetiků z vedení však trvala jenom do času 17:18, kdy kotouč po střele Adama Fehéra do karlovarské branky dorazil Šimon Bělík. - 1:1. Plzeňským vydrželo vedení jenom o chvíli déle než předtím Energii. V čase 19:20 poslal Matěj Pelikán do akce Davida Poizla, ale na toho se pověsili dva Plzeňští, a tak předal kotouč Petrovi Tomkovi, který ho z mezikruží poslal do branky - 1:2.

V úvodu prostřední části Plzeňští několikrát zahrozili a svůj tlak podpořili i početní výhodou. Srovnat skóre se jim povedlo až v čase 25:02, kdy mezírku mezi Oršulákovými betony trefil Antonín Klatovský. Vedení mohl nahozením od modré Energii vrátit Pavel Kůrka, ale Eliáš Poustka zvládl zasáhnout. O chvíli později si plzeňský gólman poradil i s únikem Jakuba Hably. V polovině třetiny energetici slavili třetí branku, ale jak se posléze ukázalo, tak kotouč zůstal na brankové čáře a tudíž gól nebyl uznán. Poté musel párkrát zakročit Michal Oršulák.

Svůj tým podržel Eliáš Poustka, který nejprve zlikvidoval střelu Michala Kváše a následně výborným zákrokem sebral gól z hole Petra Tomka. Kvůli bránícím hráčům se energetici nedostali k dorážce po střele Jakuba Hably, když kotouč skončil v brankovišti po odrazu od plzeňského gólmana. Za výkony svého kolegy nezůstával pozadu ani Michal Oršulák, který obral o gól Davida Sláčika. V závěru třetiny se karlovarští mladíci během početní výhody usadili v pásmu, ale recept na bezchybného Eliáše Poustku nenašli, a tak se oba rivalové do kabin rozešli za stavu 2:2.

Honba za vedením pokračovala hned od úvodního vhazování třetí třetiny, dělovka Matěje Pelikána však skončila pouze v Poustkově lapačce. Přes bránící hráče se k plzeňské brance nedokázal dostat David Poizl a ani další střela Matěje Pelikána nepřinesla kýžený výsledek. Semafor Eliáše Poustky pak znamenal stop pro Petra Tomka. Ale jak se říká, tak dlouho se buší na vrata, až vám někdo otevře. Tím, před nímž se plzeňská branka otevřela, byl v čase 45:02 Matyáš Šedivec. Ten se ujal kotouče, který plzeňský gólman vyrazil a vrátil mu ho zpět. Pro Matyáše šlo o premiérový gól v extralize dorostu.

Kolem poloviny třetiny se do útočného pásma dostali i plzeňští mladíci a ani jejich snahy nakonec nevyšly naprázdno. Po několika střelách o které se Michal Oršulák postaral, tečoval střelu Jana Chasáka do branky Šimon Bělík. Následně museli být v pohotovosti oba gólmani. Šťastnější však byli plzeňští hráči, když v čase 55:35 Jiří Maxa poslal kotouč mezi Oršulákovými betony do branky. I přes snahu energetiků, kdy asi největší šanci měl Petr Tomek, který zkoušel kotouč procpat kolem tyčky, si plzeňští mladíci své vedení udrželi a nechali si všechny body z tohoto utkání.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň):

Dnes se hrál výborný útočný hokej od obou celků. Bylo k vidění hodně šancí. Vyhrát mohly oba týmy, ale nakonec se to štěstí přiklonilo na naší stranu. O naší výhře rozhodl Jiří Maxa, který tak odčinil zápas hraný v Karlových Varech, kdy jsme po jeho chybě v prodloužení inkasovali branku. Dnešního vítězství si hodně ceníme.